UYANDIRMA SERVİSİ
 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ''UĞUR MUMCU'' TÜM YAZILARI 3

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
sevgiMesaj Sayısı : 102
Kayıt tarihi : 08/08/08
Yaş : 31
Nerden : bursa

MesajKonu: ''UĞUR MUMCU'' TÜM YAZILARI 3   C.tesi Ağus. 09, 2008 4:05 pm

2 Ocak – 24 Haziran 1990

Petrol Bekçisi (Haziran-Aralık 1990)
Türkiye, izlediği bu "kraldan çok kralcı" siyaset yüzünden, bölgede bir Kürt devletinin doğumuna ebelik de edebilir. (Cumhuriyet, 16 Ağustos 1990, Olasılıklar...)
ABD ve İngiltere'nin bölgede bir Kürt devleti kurma planları hiç değişmemiştir. Kapitalist Batı'nın amacı, Ortadoğu petrolleri üzerindeki denetimleridir. Petrol, dün olduğu gibi bugün de Ortadoğu siyasetinin nedenidir. (Cumhuriyet, 19 Ağus-tos 1990, Kürt Desteği...) Türkiye gerçi Kore Savaşı'ndan sonra NATO'ya girmiştir. Ama Kore Savaşı'ndan sonra bile Amerikan senatosu Türkiye'nin NATO'ya girmesini uygun bulmamıştı. ... Ama ABD Savunma Bakanlığı, iki nedenle Türkiye'nin NATO'ya girmesini uygun bulmaktaydı: Ortadoğu'da petrol bekçiliği ve Sovyetler'e karşı kullanılacak üslerin Türk toprakları üzerinde kurulması!.. (Cumhuriyet, 24 Ağustos 1990, Pentagonizm...)
Türkiye'de Suudi destekli İslamcılık niçin bu kadar yaygınlaştırıldı? Bölgedeki Kürtler, Batı devletlerince dünden bugüne niçin desteklendi? Son yıllarda "İslamcı-Kürtçü" akım niçin desteklendi?.. (Cumhuriyet, 19 Ağustos 1990, Kürt Desteği...)
Türkiye böyle bir süreçte neler kazanabilir, neler yitirebilir? Kimse "Musul-Kerkük" düşleri görmesin; kimse ... Avrupa Topluluğu kapılarının bize hemen açılacağını sanmasın. (Cumhuriyet, 9 Eylül 1990, Yeni Süreç...)
Uğur MUMCU


"Büyük ve hayali şeyleri yapmadan yapmış gibi görünmek yüzünden bütün dünyanın kinini, memleketin ve milletin üstüne çektik. Panislamizmi yapamadık. Panturanizmi yapamadık. Yapıyoruz, yapacağız dedik. Düşmanlar da 'yaptırmamak için bir an önce öldürelim' dediler. ... Haddimizi bilelim. Biz hayat ve bağımsızlık isteyen milletiz. Ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı veririz." Mustafa KEMAL (Uğur Mumcu, Neydi... Cumhuriyet, 8 Eylül 1990)

26 Haziran – 30 Aralık 1990 yazıları...
Ortadoğu'da Amerikan Bilardosu (Ocak-Mayıs 1991)
Körfez savaşı sonrasının diplomasisi bir "bilardo oyunu" gibi oynanıyor. ABD. bilardo sopası ile Irak'ı vuruyor; Irak topu Kürt topuna vuruyor, Kürt topu da Kıbrıs topuna... ...Türkiye, Kürt-Ermeni-Rum-Avrupa-Amerika kıskacında büyük bir yalnızlığa itiliyor. (Cumhuriyet, 16 Mart 1991, Bilardo...) Bir yanda Türk-İslam sentezi, öte yanda Kürt-İslam sentezi... Günümüzün modası budur. ... 1925 yılında Şeyh Sait "önder" liğindeki ayaklanma, ... dinsel görünümlü siyasal amaçlarla sahnelenmemiş miydi? ... Kürtçüler İslamcılara, İslamcılar Kürtçülere yeniden yaklaşıyorlar. (Cumhuriyet, 15 Mart 1991, Kürt-İslam Sentezi...)

"Din de antiemperyalist amaçlar uğruna kullanılmalıdır..."
Peki de, ya emperyalizm?.. Amerikan emperyalizmi yok mu?.. Hani, Amerikan emperyalizmi Ortadoğu'da halkları birbirine düşman ediyordu? ABD, Kürtleri bu çatışmanın dışında mı tutmaya karar verdi? ... Kürt sorunu, ülke topraklarından parçalar kopararak değil, din ve mezhep ayrımlarını silahlı çatışmalarla kö-rükleyerek değil, ABD ve CIA destekli Kürtçülük'le değil, Edirne'den Ardahan'a, Ağrı'dan İzmir'e, Diyarbakır'dan Antalya'ya kadar her yerde "insan haklarına saygıyla" çözümlenir. (Cumhuriyet, 1 Nisan 1991, Şovenizm ve Militarizm...)
Kürtleri yok saymakla, bu konuda yasak üstüne yasak koymakla sorunların çözülmediği ve çözülmeyeceği anlaşıldı. Kürt sorununun ABD desteği ile çözülmeyeceği, ABD destekli Kürt şovenizminin bölgede yeni yeni sorunlar doğuracağı da anlaşılacaktır. (Cumhuriyet, 10 Mart 1991, Kürt Şovenizmi...) ABD, ayaklanmaları için Kürtlere yeşil ışık yaktı.. ... Saddam, Kürtlere karşı askeri harekata girişince de, Kürt ayaklanmacılar yalnız bırakıldı. ... Ulusal kurtuluş savaşları, emperyalist devletlere, bu devletlerin istihbarat örgütlerine ve bu devletlerin siyasetlerine güvenilerek yürümez. (Cumhuriyet, 5 Nisan 1991, Bush Oyunu...)
Uğur MUMCU

1 Ocak – 16 Mayıs 1991 yazıları...

Serbest Piyasa ve Kemalizm (Mayıs-Kasım 1991)
Son yıllarda Türkiye'de yeni bir siyasal paranoya ortaya çıktı. "Piyasa fetişizmi" ve "kemalizm düşmanlığı"... Bu, entellektüel görünüşlü bir yeni McCartizm'dir. ... Özal ve ANAP'a karşı çıktınız mı tamam: "Sivil toplum düşmanısınız... Kemalist darbe hazırlıyorsunuz... Cuntacısınız... İttihatçısınız... Piyasa ekonomisinin karşıtı Kemalizm midir? Hayır. Piyasa ekonomisi yalnızca Leninist sistemde yoktur. Türkiye'de Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana ticaret serbesttir; piyasa ekonomisi ağır aksak da olsa işlemiştir. (Cumhuriyet, 2 Kasım 1991, Yeni McCarticilik...)
ANAP Türkiye'ye serbest piyasa ekonomisi mi getirdi? Hayır. Tersine, ekonomide devlet müdahalesini artırdı. Ekonomide piyasa güçleri yerine, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı katlarındaki emir-kumanda yönlendirici oldu. (Cumhuriyet, 29 Ekim 1991, Aymazlık...)
Sömürü kalktı mı? Kalkmadıysa sol ölmez. "toplumsal" demokrasi ölmez, "toplumsal" izm ölmez. Sömürü kalktı da Türkiye'de sınıfsız toplum mu kuruldu. Kurulmadıysa sol ölmez, solculuk ölmez, "toplumsal" izm inancı ölmez. (Cumhuriyet, 2 Kasım 1991, Yeni McCarticilik...)
Sol bitti mi? Her halkın devrimcisi ve gericisi vardır. Sağcı olmadan solcunun, solcu olmadan sağcının ideolojik kimliği anlaşılmaz. ... Milliyetçilik ve şovenizm yok mu? Var. Her ulusun yurtseveri, milliyetçisi, devrimcisi, işbirlikçisi vardır. ... Sadrazam Damat Ferit, işbirlikçidir ve Türk'tür. Şurayı Devlet Başkanı Seyit Abdülkadir işbirlikçidir ve Kürt'tür. ... Diyorlar ki "Kürt şovenizmi olmaz..." Niçin olmaz? Olur. Dilini serbestçe konuşamayan bir halkın tepkileri anlayışla karşılanır. ... Ancak bu tepkilere "devrimcilik, "toplumsal" istlik" etiketi yapıştırlamaz. Çünkü etnik özelliklerin ön plana çıktığı hiçbir siyasal akım, "toplumsal" ist olamaz. (Cumhuriyet, 23 Haziran 1991, Yasaklar Kalktıkça...)
Uğur MUMCU

17 Mayıs – 5 Kasım 1991 yazıları...

Örs ve Çekiç (Şubat-Temmuz 1992)
Kürt sorunu, Türkler'le Kürtler arasında bir sorun değildir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile PKK arasında bir sorun da değildir. (Cumhuriyet, 24 Haziran 1992, Seçenek Nedir?..)
Kürt sorunu Bekaa Vadisi'nde çözülmez. Şırnak, Cizre, Silopi'de de çözülmez. Bu sorunun çözüm yeri, dün olduğu gibi bugün de "Kürt Mandacılığını" üstlenen Batı başkentleridir. (Milliyet, 28 Mart 1992, Yeni Değil...)
Bu gerçeğin Kürtler tarafından kabul edilmesi gereken özellikleri vardır. Gerçeklerden biri, PKK Terörüdür. Kürt aydınları PKK terörünü açıkça kınamazlarsa nasıl inandırıcı olurlar? Bir başka yüzü de, tarihteki birçok olayda Kürt aydınları ve aşiretleri ile Batı hükumetleri ve gizli "hizmet" lerinin kurdukları ilişkilerdir. ... Türk'ü Kürd'e, Kürd'ü Türk'e kırdırmak isteyenler kim?.. Dün kim kırdırdıysa, bugün de onlar! (Milliyet, 10 Nisan 1992, Kürt Gerçeği...) Kuzey Irak'taki Kürtler geleceklerini kendileri belirlemiyor. Belirleyenlerin başında ABD ve Çekiç Güç geliyor. ... Çekiç güç, ABD için çekiç. Türkiye ise bu çekicin örsü oluyor. (Milliyet, 23 Haziran 1992, Çekiç Güç ve Amacı...)
Asıl büyük yanlış, Kürtler'in kültürel kimlikleri ile PKK terörünün birbirine karıştırlmasıdır. (Milliyet, 21 Mart 1992, Yanlışlar...) "Kürt realitesi"nin ilk yönü, Kürtler'in ayrı bir etnik kimliğe sahip olduklarını kabul etmektir. Yasakların bir anlamı olmadığı, tersine sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bir başka yönünde de, Kürt ayaklanmalarının amaçları, dış destekleri, Kürt feodalitesi ... vardır. PKK terörü, bu gerçeğin kanlı yüzüdür. (Milliyet, 23 Nisan 1992, Kürtçe TV...)
Uğur MUMCU

1 Şubat – 24 Temmuz 1992 yazıları...
Kemalizm Sendromu ve Pax-Amerikan (Temmuz-Aralık 1992)
"Kemalizm sendromu" adı verebileceğimiz entel hastalığı, gerici tarikat yuvaları, Babıali yokuşu, ... İkitelli semti, İstanbul barları ve siyasete meraklı holding çevrelerinde hızla yayılıyor. Bu "entel ve mental" hastalık, genellikle düşünce tembelliğinden kaynaklanıyor. (Cumhuriyet, 10 Ağustos, Tembel Savaşçılar...)
Son yıllarda en yaygın suçlamalardan biri "resmi ideoloji sahibi" olmak: "Kemalizm devleti kuran ideolojidir. Bütün Kemalistler resmi ideoloji sahibidir." ... Bugün devlet, Kurtuluş savaşının ideolojisi ile mi yönetiliyor? ... Bugünkü resmi ideolojide ne "Kuvayı Milliye ruhu", ne Kemalizm var. Bugünkü resmi ideoloji "serbest piyasa" ve "Türk-İslam sentezi"... ... Ne kadar "zamanaşımına uğramış Marksist" varsa bu resmi ... ideolojiye sımsıkı sarılıyor. Bunlar, Amerika'nın "Yeni Dünya Düzeni" ile bölgeye getirmek istediği siyasal coğrafyayı da görmezden geliyorlarlar. (Cumhuriyet, 18 Ağustos 1992, Resmi İdeoloji...) Amerika, ... Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'in siyasal haritasını yeniden çiziyor. (Cumhuriyet, 26 Temmuz 1992, Mayınlı Tarla...) Yani Dünya düzeni, tek "üstün" güç ABD'nin, ... "cebren ve hile ile" bütün dünyaya benimsettiği "Pax-Americano"dur. (Cumhuriyet, 5 Ağustos 1992, Yeni Dünya Düzeni...)
Sovyetler'in dağılması ve Körfez savaşından sonra dünya yeni bir sürece girdi. ... Bu sürecin adı "Pax-Am"dır. Bu süreçte Kuzey Irak'ta kurulan Kürt devleti şaşırtıcı değildir. (Cumhuriyet, 21 Temmuz 1992, Pax-Am...)
Hep aynı çıkar, hep aynı oyun! ... tek "üstün" güçlü dünyaya geçişin kaçınılmaz sancıları... İdeolojiler değişiyor, devletler, sınırlar değişiyor... Değişmeyen bir tek gerçek var o da emperyalizmin kendisi!... (Cumhuriyet, 11 Ağustos 1992, Değişmeyen Gerçek...)
Uğur MUMCU

25 temmuz – 31 Aralık 1992 yazıları...

Son Yazılar (1-24 Ocak 1993)
Müslüman Irak, Müslüman Kuveyt'e neden saldırdı? Müslüman Suudiler, Irak'a karşı neden Amerikalılar'la işbirliği yaptı? ... bu savaşların hangisi cihad sayılacaktır? ... Osmanlı İmparatorluğu, Müslüman toplumlardan oluşmuyor muydu? Hilafet Osmanlılar'ın elinde değil miydi? Öyleyse Hazreti Muhammed'in torunu neden İngiliz İstihbarat "hizmet" i ile birlikte Osmanlılar'a karşı savaşmıştı? ... Dünyada insan insanın, Ortadoğu'da müslüman Müslüman'ın kurdudur! (Cumhuriyet, 21 Ocak 1993, İslam Birliği...)
Bu serüvenci ve acımasız diktatöre yıllarca silah satan Batılı silah tekelleri ve hükümetler, Saddam'ı yeni mi tanıyorlar? ... Önce Şah'ı Musaddık'a, sonra Kürtler'i Bağdat rejimine, sonra Saddam'ı Humeyni'ye karşı kullanan ABD, Saddam'ı devirirse bütün gücüyle İran'daki İslam Cumhuriyeti'ni de devirmeye çalışacak? ... Türkiye neden bu oyunlara araç oluyor? ... Batı, Kıbrıs ve Kürt sorununda Türkiye'den yana bir tavır mı alacaktır? Batı, Saddam olmasa da bir başka Saddam yaratıp bugün sağlamaya çalıştığı egemenliğini yine kurardı. (Cumhuriyet, 20 Ocak 1993, Saddam Olmasa...)
Yugoslavya'da bugün yaşananların binde biri "toplumsal" ist Yugoslavya'da yaşansaydı, siz görürdünüz Beyaz Saray'ı, Birleşmiş Milletler'i, Batılı hükümetleri... Bosna Hersek'te petrol olsaydı Batı hiç bu kadar sessiz kalır mıydı? (Cumhuriyet, 11 Ocak 1993, İki Uygarlık...)
Ortadoğu'nun karanlık bir kuyu olduğu, her gün biraz daha kanıtlanıyor. Kanıtlanan son ilişki, MOSSAD-Barzani ilişkisidir. ... Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa, ne işi var CIA ve MOSSAD'ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD antiemperyalist savaş yapıyorlar da dünya bu savaşın farkında mı değil? (Cumhuriyet, 7 Ocak 1993, MOSSAD ve Barzani...)
Uğur MUMCU
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
''UĞUR MUMCU'' TÜM YAZILARI 3
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Minber'08 :: YAZI VE YORUMLAR :: ALINTI YAZILAR-
Buraya geçin: