UYANDIRMA SERVİSİ

AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Eğitim ve Öğretim Politikasını Yönelik Eskişehir'deki Konuşması

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Elif Savascı

MesajKonu: Eğitim ve Öğretim Politikasını Yönelik Eskişehir'deki Konuşması   Cuma Eyl. 05, 2008 8:47 pm

"Bundan önce her maafir nazırının (milli eğitim bakanı) birer programı vardı. Memleketin maarifinde (eğitim) çeşitli programların tatbiki yüzünden öğretim berbat hale geldi. Efendiler! Bu seyahatim sırasında görüştüğüm 25 yıllık bir Milli Eğitim Müdürü memleketin muhtelif (çeşitli) yerlerini dolaşmış, kendisinin verdiği izahate göre birbirine zıt birçok programlar almış, uygulamış ve uygulattırmıştır. Çünkü hükümet başına gelen her nazır kendine göre bir program yapıyor, onu uygulatıyor, bir müddet sonra da başka bir nazır geliyor onu beğenmiyor, başka bir program uygulatıyordu. Bu ne gaflet! Bütün bu uygulama ve programlar ne veriyordu çok bilmiş, çok öğrenmiş bir takım insanlar. Amma neyi bilmiş efendiler. Bir takım teorileri bir takım nazariyeti (kuram) sadece ezberlemiş kişiler.

Amma neyi bilmemiş efendiler, kendini bilmemiş, hayatın ihtiyacını bilmemiş, yaşamak için lazım gelen hiçbir şeyi bilmemiş ve aç kalmış insanlar. İşte bu devamlı değişmenin, değişen maarif hatasının uğursuz neticesi olarak denilebilir ki memlekette aydın olmak demek çok okumuş olmak demektir. Sefalete ve fakirliğe mahkum olmak demektir.

Bundan sonra eğitimde izlenecek yol her an değişmeyen belirli çizgisi olan eğitimdir. Bu eğitimden amaç bilgiyi insan için süs uygar bir zevk olmaktan çok maddi hayatta başarı sağlayan pratik ve işe yarar bir amaç haline girmektir. İlk ve orta öpretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilim ve tekniği versin fakat o kadar pratik ve zevkli versin ki çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkum olmadığına emin olsun. Çünkü maarifin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek degildir."

Mustafa Kemal Atatürk / 1923 Eskişehir.
Kullanıcı profilini gör http://essava.blogspot.com

Eğitim ve Öğretim Politikasını Yönelik Eskişehir'deki Konuşması
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kılıçarslan`da Halk Eğitim Kursu Sonunda Kuaför Olan Gençler
» AİLE İLE İLGİLİ GÜZEL SÖZLER
» büyük türk şahsiyetleri
» eski mısır Piramitlerinin Gizemi
» rumeli