UYANDIRMA SERVİSİ
 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Büyük Patlama Deneyi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
tarıkdoğruMesaj Sayısı : 29
Kayıt tarihi : 11/08/08

MesajKonu: Büyük Patlama Deneyi   Cuma Eyl. 05, 2008 1:29 pm

Tüm dünyada nefesler tutuldu; büyük patlama merakla bekleniyor. 10 Eylül’de merkezi İsviçre’de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü’nde (CERN) yüzyılın deneyi olarak adlandırılan tarihin en büyük fizik deneyi gerçekleştirilecek. İnsanlığın kaderini değiştireceği söylenen ve yerin 100 metre altında yapılacağı açıklanan deneyde dünyanın dört bir yanından bilim adamları, maddeyi oluşturan parçacıkları inceleyerek evrenin işleyişi hakkında detaylı bilgilere ulaşacak. Aralarında Türk ekiplerin de bulunduğu ve 36 ülkeden 2 binden fazla fizikçinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan yüzyılın bu büyük fizik deneyinde, evrenin yüzyıllar önce oluşumu ve geleceği hakkında insanlığı aydınlatacak bilgilerin gün ışığına çıkması bekleniyor.

Yüzyıllar öncesinde gerçekleşen Big Bang, yani ‘büyük patlama’ teorisine göre, evrenin çok küçük bir noktadan ve çok yüksek bir enerji yoğunluğuyla patladığı iddia ediliyor. 10 Eylül’de CERN’de yapılacak deneyin de amacı bu büyük patlama sonrasında yaşanan yüksek enerji ve yoğunluktaki ortamı, sadece birkaç proton için yaşatmak. Bilim adamlarının heyecanla beklediği ve fizik kuramları açısından bir milat olarak adlandırılan bu deneyde, bir parçacık hızlandırıcısında atom çekirdeğinde bulunan proton parçacıkları çok yüksek enerjiyle çarpıştırılacak ve ortaya çıkan parçacıkların evrendeki rolleri belirlenecek. Evrenin oluşumu ve işleyişi hakkında geniş bilgilerin elde edileceği bu deneyde Türk bilim adamları şu ana kadar hiç keşfedilmemiş yeni parçacıkların da açığa çıkabileceğini ve açıklanamayan birçok durumun gün ışığına kavuşacağını öngörüyor.


Kıyamet mi kopacak?


İSVİÇRE’DE 10 Eylül’de yapılacak deneyle ilgili birtakım kuşkular da ortaya atılıyor. Hatta Dan Brown, Melekler ve Şeytanlar kitabında büyük patlama olursa dünyayı içine çekecek büyük bir kara delik meydana geleceği iddiasında bulunuyor. Bilim adamları bu iddiaları ciddiye almadıklarını söylüyor: ‘Açığa çıkacak olan enerji, büyük patlama anından sonra,s kısa bir zaman dilimindeki enerji yoğunluğuna denk gelecek. Bu nedenle kıyamet söylentileri asılsız.’


İSVİÇRE’DEKİ deneye Türkiye’den birçok üniversiteden bilim adamlarıyla öğrenciler de katılıyor ve hepsi bu deney sayesinde evrenin büyük şifrelerinin çözüleceği yorumunu yapıyor. CERN’deki deneye oluşum aşamasından itibaren katılan Türk ekiplerden biri ODTÜ ekibi. Prof. Dr. Mehmet Zeyrek ve Doç. Dr. Meltem Serin başkanlığında CERN’e katılan ekipte, öğrenciler laboratuar, öğretim üyeleri de fizik çalışmaları yapıyor. Zeyrek, deneye ilişkin ‘CERN’deki deneyle ortaya çıkacak yüksek enerjiyle doğanın şifresini çözmeye yönelik sürprizlerle karşılaşabiliriz’ diyor.


54 yıldır hazırlanılıyor 3 10 Eylül’deki patlamaya bilim dünyası 54 yıldır hazırlanıyor. 3 Bu patlama için yerin 100 metre altında bir laboratuar inşa edildi. 3 Patlamayı sağlayacak dedektör LHC üç parçadan oluşuyor. Bu parçalardan biri de 7 bin ton ağırlığındaki Atlas dedektörü. Bu bir süper bilgisayar, yapımı 20 yılda tamamlandı. Görevi ise parçacıkları hızlandırarak ışık hızına yakın bir hıza erişmelerini sağlamak.


Evrenin yüzde 4’ünü biliyoruz yüzde 96’sının gizemi ise ortaya çıkacak


DEDEKTÖR inşası ve fizik analizinde Türkiye’nin CERN’deki deneye büyük katkıları bulunuyor. Ancak Türkiye CERN’e üye olmadığı için bu deneyde söz sahibi değil. Bu nedenle Türk fizikçileri sadece deneye araştırmalarıyla katkıda bulunabiliyor. En kısa zamanda üyeliğin gerçekleşmesi gerektiğini belirten Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, CERN’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söylüyor: ‘LHC yani büyük hadron çarpıştırıcısı olarak adlandırılan deneyde ışık hızına yaklaşan hızlarda giden iki parçacık demeti havasız ortamda yüksek enerjiyle çarpıştırılacak. Deney sonuçlarının parçacıkların neden kütlesi olduğu, bu kütlenin varlığını sağladığı düşünülen Higgs parçacığının keşfedilmesi ve evrenin yüzde 96’lık bilinmeyen kısmının ne olduğu gibi sorulara yanıt vermesi bekleniliyor.’


Bilim dünyası bu ‘değerli’ patlamadan sonuç bekliyorÖĞRENCİLERLE birlikte CERN’deki deneye katılan ODTÜ ekibinden bir başka isim ise Doç. Dr. Meltem Serin: ‘CERN’de 10 Eylül’de öncelikle protonlar hızlandırıcıya yollanacak. Daha sonra bu parçacıklar zıt yönlerde hızlandırılıp çarpıştırılacak. Bunun sonucunda çıkan parçacıklar incelenerek ya mevcut teoriler ispatlanacak ya da yeni teorilerin oluşması için ipucu elde edilecek. İlk defa bu kadar yüksek enerjiye çıkılacağı için bu deneyin bilimsel açıdan çok değerli olduğunu düşünüyorum.’
Haber bir kaynakta yukarıdaki gibi geçiyor. Diğer ulusların "büyük patlama deneyinin" peşinde olduğu sıralarda bizim hala baş örtüsü problemini tartışıyor olmamız ne acı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Elif SavascıMesaj Sayısı : 3
Kayıt tarihi : 05/09/08
Yaş : 29

MesajKonu: Geri: Büyük Patlama Deneyi   C.tesi Eyl. 06, 2008 9:06 am

Deneye karşı çıkanlar fizik bile bilmiyor

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) tarafından 10 Eylül’de yapılacak büyük deneyde görev alan Türk bilim insanlarından Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Metin Arık, söz konusu deneyin hiçbir risk taşımadığını, çarpışmanın da ekim ayında yapılacağını söyledi.


PROF. DR. CENGİZ YALÇIN "TANRININ ZERRELERİ"Nİ YAZMIŞTI

Prof. Arık, deneyin iptali için AİHM’ne başvuran Alman bilim adamlarının fizik sınavından sınıfta kalacaklarını da ifade etti. Prof. Arık, deneyin "Big Bang"le ilgisi olmadığını da söyleyerek "10 Eylül’de protonlar birbirleriyle çarpıştırılmayacak bile. Çarpışma daha sonra ekim ayında gerçekleştirilecek. Ama o zaman da Big Bang olmayacak" dedi. Prof. Arık, şunları söyledi:

"Büyük patlama olmaz. Zira büyük patlama denen evrenin ilk oluşumu, aslında patlama değildir. Patlama olduğunda patlayan şey etrafa yayılır. Evren ilk oluştuğunda ise evren küçüktür ama etrafı yoktur. Tüm evren hızla büyümektedir. Patlama lafı, evrenin bu anda çok sıcak olmasından kaynaklanan bir laftır. CERN’de yapılacak deneyde bu büyük sıcaklıklara yaklaşacağız ve evrende o anda olmuş olan parçacıkları yaratarak bunları ölçümle bulacağız. Bu büyük sıcaklığa yaklaşmak için protonları hızlandırarak çarpıştırıyoruz. Böyle hızlı protonlar, hatta daha hızlıları evrende çeşitli yerlerde zaten mevcuttur ve bazan da çarpışırlar ama büyük patlama oluşturmazlar."

Almanya’daki Eberhard Karls Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Otto Rössler öncülüğündeki bir grup bilim insanının, "kara delikler oluşacağı" gerekçesiyle deneyin iptali için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyu da değerlendiren Prof. Metin Arık, "Bu başvuruları yapanların yarım yamalak fizik bildiklerini ve lisansüstü seviyede verilecek bir fizik sınavından kesinlikle sınıfta kalacaklarını düşünüyorum" dedi. Prof. Arık, "Kara delik oluşup etrafını yutmaz. Zira bu deneyde oluşabilecek kara delikler mini kara deliklerdir. Mini kara delikler ise etraflarını hızla yutamazlar zira kütleleri çok küçüktür. Buna karşın kara delik ışıması denen olayla hızla başka parçacıklara dönüşürler. Bir kara deliğin etrafını yutabilmesi için yaklaşık bir dağ kütlesinde olması gerekir" dedi.

9 milyar dolarlık deney

Aralarında Türklerin de bulunduğu ve 36 ülkeden 2 binden fazla bilim adamının yıllardır hazırlıklarını sürdürdüğü büyük deney için, bugüne kadar yaklaşık 9 milyar dolar harcandı. Yapımı 20 yıl süren 7 bin ton ağırlığındaki "’Atlas" dedektörünün ana gövdeyi oluşturacağı patlama için yerin 150 metre altında 27 kilometrelik bir tünel inşa edildi.


Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/9833223.asp?gid=229&sz=52987
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://essava.blogspot.com
tarıkdoğruMesaj Sayısı : 29
Kayıt tarihi : 11/08/08

MesajKonu: Geri: Büyük Patlama Deneyi   C.tesi Eyl. 06, 2008 9:23 am

Ben bir senedir bu deneyi bekliyorum. Çok şey söylendi deney için. Kimi doğru kimi yanlış. Ama bütün dünya gözünü bu olaya dikti.

Uzmanlar bilinen 3 boyutun haricinde, 11 boyutlu gözlemler yapabileceklerini söylüyorlar. Düşünün 11 boyut! ki düşünemezsiniz...Very Happy

Üç boyut teknolojisiyle Play Station çıktığında kafayı yemiştik. Very Happy

Sonucu ne olursa olsun bu deneyi yapmaya, oradaki olayları gözlemlemeye değer derim ben.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Büyük Patlama Deneyi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Minber'08 :: HABERLER :: GÜNCEL HABERLER-
Buraya geçin: